Close
Firma w Google

Pozycjonowanie strony firmowej

Kiedy firma chce rozpocząć swoją karierę w internecie to zazwyczaj zamawia wykonanie firmowej strony internetowej. Przeważnie odbywa się to na zasadzie umowy z wykonawcą strony, któremu przekazywane są zdjęcia oraz informacje o firmie.

Od razu możemy powiedzieć, że takie podejście do tematu niewiele nam da. Po pierwsze samo utworzenie strony najczęściej nic nie daje, ponieważ w sieci jest ogromna konkurencja. Żeby jej sprostać na przykład w Google, trzeba płatnej reklamy Google Ads lub/i pozycjonowania (szerzej SEO). Jedno i drugie wymaga strony zoptymalizowanej pod kątem informacji poszukiwanych przez internautów. Tu napotykamy na pierwszy błąd, a więc złą strukturę strony. Pakuje się dużo informacji o działalności firmy na stronę główną, potem tworzona jest podstrona z ofertą, gdzie znów opisywane jest to samo tylko szerzej. Te dwie podstrony będą ze sobą walczyć o pozycje w Google, co zazwyczaj obniża ranking dla jednej z podstron, a druga wyrzuca z rankingu. Jakie jest wyjście? Dla każdej pozycji oferty trzeba utworzyć dedykowaną podstronę z treścią tylko o konkretnej usłudze lub produkcie, z użyciem słów kluczowych dotyczących tego produktu i unikaniem słów kluczowych z innych pozycji oferty (można to robić najlepiej w odmianie i jako link wewnętrzny).

Jeśli struktura strony internetowej firmy została już ustalona, to trzeba zając się słowami kluczowymi dla każdej z nich. Każda podstrona musi mieć określone główne słowo kluczowe i szereg słów kluczowych dodatkowych. Trzeba te słowa znaleźć i zidentyfikować, które jest najważniejsze. A jest nim to słowo kluczowe, które najczęściej jest wyszukiwane. Dopiero teraz można pisać tekst dla danej podstrony, z użyciem ustalonych dla niej słów kluczowych. Oczywiście pamiętamy o Title i Description, a zwłaszcza Title, które jest głównym wyznacznikiem tematu dla Google. Title musi znaleźć później odbicie w treści strony, to nie podlega dyskusji. Więcej na blogu – https://www.nvvi.eu/

Jaki wniosek nasuwa się sam? W budowie strony musi wziąć udział specjalista od marketingu i reklamy, pozycjoner oraz copywriter. Rola pozycjonera nie ogranicza się tylko do wyszukania słów kluczowych. Pozycjoner musi kontrolować proces powstawania strony i wskazywać błędy na bieżąco (O błędach na stronach internetowych – https://www.nvvi.eu/bledy-na-stronach-internetowych/). A tych może być naprawdę dużo, bo wielu web developerów nie przejmuje się kwestiami technicznej optymalizacji. Prawidłowo wykonana strona może być do razu gotowa do pozycjonowania. W przeciwnym wypadku optymalizacja jest konieczna, a to generuje koszty i wymaga czasu.

Na koniec odpowiedź na pytanie, dlaczego optymalizacja strony przed pozycjonowaniem (przed uruchomieniem reklamy Google Ads również) jest niezbędna? To proste – jeśli tego nie zrobimy to przy tych samych wydatkach na linkowanie lub reklamę uzyskamy o wiele mniej wejść na stronę. Kilkakrotnie mniej, a w wielu przypadkach nawet kilkanaście razy mniej. To powinno przekonać właściciela strony.