Close

Chłoniaki

Chłoniaki to duża grupa chorób nowotworowych, których przebieg związany jest z funkcjonowaniem układu limfatycznego. Wszystkie odmiany tej choroby to nowotwory złośliwe, zwykle dzielone sa na ziarnicę złośliwą i chłoniaki nieziarnicze.

Chłoniak nieziarniczy to choroba nowotworowa o wielu odmianach, które różnią się przebiegiem, sposobem leczenia, agresywnością i rokowaniami. Bardzo agresywny chłoniak nieziarniczy to rzadkość, ale jeśli zaatakuje, to może skończyć się śmiercią w ciągu kilku tygodni, zanim jeszcze podjęte zostanie leczenie. Agresywne chłoniaki nieziarnicze kończą się śmiercią w ciągu kilku miesięcy, ale leczone dają szansę na przeżycie nawet do 4 lat. Chłoniaki powolne maja najlepsze rokowania, rozwój choroby jest powolny, a czas przeżycia długi.

Przyczyny zachorowania na chłoniaka nie są znane, ale zauważono jeden istotny czynnik ryzyka, czyli zachorowanie na mononukleozę. Mononukleoza wywoływana jest przez wirus Epsteina-Barra, który sam w sobie nie jest czynnikiem ryzyka, ale mononukleoza już tak.