Close

Jod w organizmie – nadmiar, niedobór

Czasem organizm dotyka pewna grupa objawów, które próbujemy leczyć samodzielnie, przy pomocy ogólnodostępnych środków, lekarstw i suplementów dostępnych bez recepty. Niestety nie przynoszą one rezultatów, a niektóre dolegliwości wręcz się nasilają, są to często objawy, niekoniecznie występujące jednocześnie takie jak na przykład:

– duża pobudliwość nerwowa
– dolegliwości ze strony serca
– wzmożony apetyt albo chudnięcie
– drżenie rąk
– uczucie gorąca
– osłabienie

To mogą być objawy nadczynności tarczycy, wynikające z nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Hormony te nazywane są T3 i T4, są związkami jodu w odpowiedniej ilości i potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Niedobór jodu jest bardzo groźny dla organizmu. Z powodu niedoboru jodu mogą występować powyższe zaburzenia zdrowotne i objawy nadczynności tarczycy.
Na to schorzenie najbardziej narażone są kobiety, chociaż dotyka również mężczyzn. Leczenie najczęściej jest farmakologiczne, ale jak choroba wraca należy użyć bardziej radykalnych metod np. leczenie jodem radioaktywnym czy leczenie operacyjne. Nadmiar jodu w organizmie też jest groźny dla zdrowia.  Niedobór ten wynika także z zaburzeń pracy hormonów tarczycy, albo zatruć preparatami jodowymi i może prowadzić do jej niszczenia.

Źródło – https://portaldlazdrowia.pl/jod-rola-i-znaczenie-w-organizmie/