Close
nerki

Krzyżowy przeszczep nerek

Na czym polega krzyżowe przeszczepienie nerek? Nerki to najczęściej przeszczepiane narządy. Plus jest oczywiście taki, że nerkę można pobrać od żyjącego dawcy. Czasem jednak bywa tak, że ktoś chce oddać nerkę bliskiej osobie, ale niestety ze względu na niekompatybilność immunologiczną (na przykład niezgodność grup krwi) nie może tego zrobić. Jednak osoba, która wyraziła chęć oddania nerki nadal chce, aby się ona komuś przydała. Jeśli znajdą się dwie takie pary, czyli dawca, który nie może oddać bliskiej osobie nerki + biorca, to może dojść właśnie do krzyżowego przeszczepu nerek.

Wtedy właśnie dawca może dać nerkę innemu biorcy, którego bliska osoba też nie może mu oddać nerki, ale może, ze względu na zgodność immunologiczną, oddać nerkę tej drugiej, obcej osobie. Chęć oddania komuś narządu można zgłosić w rejestrze żywych dawców. Najlepiej oczywiście, aby zgodność dawcy i biorcy była jak najlepsza, więc czasem trzeba trochę poczekać, dogodniejsza jest sytuacja, gdy jest więcej zgłoszonych osób, ponieważ wtedy zachodzi większa szansa powodzenia przeszczepu krzyżowego.

Jak sprawdzić funkcjonowanie nerek po przeszczepie. jednym ze sposobów jest oznaczenie poziomu kreatyniny. Jeśli nerki nie podejmują pracy, poziom kreatyniny w surowicy wzrośnie, ponieważ kreatynina nie jest wydalana tylko wraca do krwi.

Więcej: http://www.kosmetyki-ori.pl/zdrowie/choroby-nerek-w-pigulce-kamica-nerkowa/

nerki