Close

Neuralgia

Ból, który atakuje bez uprzedzenia, zawsze budzi nasz niepokój. Bywają takie bóle, które nazywamy napadowymi, które pojawiają się nagle i po kilku kilkunastu minutach ustępują. Taka sytuacja może powtarzać się kilka razy dziennie, ale po pewnym czasie ustaje, by znów wrócić. Czasem ból już nie powraca, a my nie may szansy ustalić przyczyny. Te napadowe bóle, o nienawracającym charakterze to neuralgia, czyli nerwobóle.

Nerwoból może powstać bez żadnej uchwytnej przyczyny, ale może go wywołać wiele czynników: ucisk na nerwy albo ich podrażnienie, uszkodzenie, częsta przyczyna to niedobór witamin z grupy B i stres. Nerwobóle występują również przy niektórych chorobach takich jak cukrzyca, borelioza, półpasiec, zapalenie stawów. Nerwoból może być reakcja na niektóre leki albo substancje toksyczne w rodzaju tlenku węgla lub alkoholu.

Nerwobóle (https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/) to nagłe ataki kłującego, piekącego lub szarpiącego bólu przy braku widocznych ran, lub uszkodzeń ciała, które mogą go spowodować. Może im towarzyszyć niedowład, drętwienie lub mrowienie i zaburzenia czucia.

Rozróżnia się kilka rodzajów nerwobóli, w zależności od tego, które nerwy są atakowane. Najczęściej występuje nerwoból nerwu trójdzielnego, czyli ból w obrębie twarzy. Przyczyną mogą być stany zapalne zębów i zatok, a piekący ból trwa do kwadransa. Neuralgia międzyżebrowa objawia się bólami w klatce piersiowej. Neuralgia popółpaścowa to nerwoból w miejscu po ustąpieniu półpaśca może trwać kilka lat.

Leczenie nerwobólu to przede wszystkim maści przeciwbólowe, maści lub plastry rozgrzewające, leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe.